Madrassi Luca (1848-1919)
Lutin des bois
Sculpture
Bronze
Patine brune
Sig. "L. Madrassi.Paris"
82,5 x 39 cm
"Les bronzes du XIXe siècle" Pierre Kjellberg, cf. no. 446 ill.