Lot n° 11

GALIEN Claude (GALENUS Claudius)

résultat :
Estimation :

[MÉDECINE] GALIEN Claude (GALENUS Claudius) RELIURES LYONNAISES XVIe siècle Réunion de 8 traités du médecin grec Galien Lugduni, Apud Gulielmum Rouillium, 1548-1559, 2 volumes 2 volumes comprenant 8 traités en latin du célèbre médecin grec publiés à Lyon chez Guillaume Rouillé entre 1548 et 1559 RELIURES LYONNAISES D’ÉPOQUE in-16°. Plein veau blond. Dos lisse d’un fleuron doré répété et d’un titre doré. Plats ornés d’un superbe décor « à lanières de cuir » composé de filet d’or et entrelacs de cire noire (estompée avec le temps par endroits). Filet doré courant sur les coupes. Toutes les tranches sont dorées et finement ciselées d’un décor à la grotesque. Départ de fente au mors du 1er plat des deux volumes, sinon très bon état de conservation. Tous les traités sont entièrement réglés. Des cahiers brunis, sans excès. 1er volume : - Introductio in pulsus ad teuthram, Martino Gregorio interprete, Eiusdem de pulsuum usu, Thoma Linacro interprete Lugduni, Apud Gulielmum Rouillium, 1550, 94 pp. + 1 f. d’imprimeur (Lugduni, excubat Philibertus Rolletius) - De Diebus decretoriis libri tres, Joanne Guinterio Andernaco interprete, Lugduni, Apud Gulielmum Rouillium, 1550, 154 pp. + 2 ff. d’index + 1 f. d’imprimeur (Lugduni, excubat Philibertus Rolletius) - De Constitutione Artis medicas, De partibus artis medicae. Introductio, seu medicus. Ars medicinalis. Omnia ad emendatiorum codicum fidem recognita, Lugduni, Apud Gulielmum Rouillium, 1552, 302 pp. + 1 f. d’imprimeur (Lugduni, excubat Philibertus Rolletius) - De Sanitate tuenda libri sex, Thoma Linacro Anglo interprete, nuperrime ad exemplar Venetum recogniti, & divulgati, Lugduni, Apud Gulielmum Rouillium, 1559, 375 pp. + 19 ff. d’index 2e volume : - In Hippocratis Librum de Natura hominis Commentarius, Joanne Guinterio Andernaco interprete, Lugduni, Apud Gulielmum Rouillium, 1553, 176 pp. - De Elementis libri duo, Victore Trincavelio interprete, Lugduni, Apud Gulielmum Rouillium, 1548, 2 ff. d’index + 154 pp. (au bas de la p. 154, Excubant Philibertus Rolletus & Bartholomaeus Fraenus, impensis honestissimorum virorum Guilielmi Rouillii & Antonii Constantini) - De Temperamentis libri iii, Thoma Linacro Anglo interprete, Cum Isagoge in eosdem libros, & scholijs marginalibus longè doctissimis per Iacobum Sylvium, Lugduni, Apud Gulielmum Rouillium, 1558, 192 pp. - De Naturalibus facultatibus libri tres, Thoma Linacro Anglo interprete huc accesserunt D. Jac. Sylvii medici cum scholia doctissime..., Lugduni, Apud Gulielmum Rouillium, 1550, 2 ff. d’index + 205 pp. (au verso de la dernière page : Excubant Philibertus Rolletius & Bartholomaeus Fraenus) + 1 f. blanc + 7 ff. d’index + 1 f. blanc Rare réunion de 8 traités de Galien publiés à Lyon au milieu du XVIe siècle et revêtus de magnifiques reliures lyonnaises strictement d’époque en excellent état de conservation