TAPIS TEKKE CHUVAL, XIXe SIÈCLE
Turkmenistan
À... Lot 476
résultat :
Estimation :
Turkmenistan
À décor de six güls salor
Dimensions:138 x 85 cm (50 ½ x 33 ½ in.)
A Tekke Chuval rug, Turkmenistan, 19th century