LOUIS XII (1462-1515). BREVET en son nom, signé... Lot 109
résultat :
Estimation :
LOUIS XII (1462-1515). BREVET en son nom, signé par le notaire et secrétaire royal Thomas BOHIER (1465-1524), Compiègne 8 juin 1498; vélin in-plano, GRAND SCEAU de cire jaune pendant sur double queue à l'effigie du roi en majesté, avec les armes royales à l'avers (sceau quasiment intact, avec petites restaurations sur les bords). NOMINATION DE BERAUD STUART COMME CAPITAINE DES ARCHERS ECOSSAIS DE LA GARDE. En considération des grands et louables services rendus par son conseiller et chambellan ordinaire Béraud Stuart, chevalier et seigneur d'Aubigny, au feu Roi Charles VIII «tant au fait de ses guerres mesmes au voyaige quil fit dernierement aux Italles en la conqueste de nostre Royaume de Sicile, [?] Que au fait de la garde escossoyze de son corps dont il avoit esté capitaine long temps en son vivant et restoit encores aleure de son trespas Aussi qil a faiz a nous depuis nostre advenement a la couronne, fait encores et continue journellement, prez et alentour de nostre personne en la conduite des plus grans faiz et affaires de nous et de nostre Royaume, et esperons que plus face cy apres», Louis XII le nomme «Chef capitaine et conducteur des archiers escossoys de la garde de nostre corps», avec «pouvoir et auctorité de conduite ou faire conduire regir et gouverner lesdits archiers escossoys faire monstre et reveue diceulx quant mestier sera et bon luy semblera, de les faire servir et entretenir en bon ordre et police, den changer et casser sil veoit que faire se doyt, et aussi advenant la vaccation des places diceulx et de chacun deulx par quelque moyen que ce soit pourveoir a icelles de telz personnaiges quil congonistra estre bons vaillans surs et souffisans pour la garde et seurté de nostre personne»? BELLE PIECE AVEC SON GRAND SCEAU DE MAJESTE EN TRES BEL ETAT.